Kaverit–Друзья‎ > ‎Jäsenet‎ > ‎Veikko‎ > ‎Kuoman Kaima‎ > ‎

1906-11-18 Raittius-Seuran Iltamat

Raittiusseuran Iltamat

Sanomalehti Uusi Inkeri 18.11.1906 Numero 111

Huomena on sitte se Alku-seuran suuri iltama.

Saperment kun pääsis sinne Kuoman Kaimakin. Ja tulenkin, jos vaan »painavammat tehtävät» eivät nykäse minua muualle. Ja aivan satoja puutia painavia täytyy niiden syiden olla, jotka jaksavat pidättää yleisöä poissa tuosta iltamasta. Päinvastoin on siellä tarjona oleva

ohjelma niin täyspainoista laatua, että sen pitäisi kaiken todennäköisyyden mukaan vetää salin täyteen innostukseen altista yleisöä.

Niin lujasti uskon -- ja usko ei anna häpiään tulla.

Ja ken ei joidenkin »syiden» vuoksi voi iltamaan tulla, siltä vaadin jälkeenpäin täydellisen ja ankaran tilin niistä, ja »syyt» täytyy olla asetettu silloin näkösälle, jotta voisin ne puolueettomasti mitata ja punnita. Sillä se on minun »kanssa syntynyt» velvollisuuteni sekä olen siihen »itsekirjoitetusti» oikeutettu, kuten erään muukalaisen sanan käännös -- ei suomennos -- niin nosevasti sanoo.

Kuoman Kaima

Comments